niedziela, 9 listopada 2014

Korfanty powrócił do Wrocławia

11 listopada na rogu ul.Powstańców Śląskich i ul.Orlej odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego.

Korfanty studiował na jedynym wówczas śląskim Uniwersytecie we Wrocławiu w latach 1896 - 1901 na Wydziale Filozofii. Mieszkał przy obecnej ul.Kazimierza Jagiellończyka 19, a potem przy ul.Jana Kilińskiego 5c.

Orędownik jedności Śląska (Dolnego i Górnego), działacz społeczny, publicysta, polityk, poseł w Reichstagu, a potem w Sejmie, wicepremier w rządzie Wincentego Witosa i w końcu przywódca zwycięskiego III Powstania Śląskiego. W odrodzonej II RP Wojciech Korfanty za swoją działalność polityczną poniósł najwyższą cenę - umiera tragicznie jako więzień polityczny.

Pomnik Wojciecha Korfantego we Wrocławiu został wzniesiony dzięki Fundacji Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego.


Na cokole znajduje się inskrypcja:

Wojciech Korfanty

(20 kwietnia 1873 - 17 sierpnia 1939)

Obrońca polskości Śląska

Polski poseł w parlamencie Niemiec (1903 - 1918)

Przywódca Powstań Śląskich

Poseł i Senator RP

Współtwórca i Prezes Stronnictwa Pracy (1937 - 1939)

Student Uniwersytetu Wrocławskiego  (1896 - 1901)


Pomnik Wojciecha Korfantego we Wrocławiu
zdjęcie: Śląski Wrocław

2 komentarze:

  1. Jaki orędownik jedności Śląska Dolnego i Górnego??? Korfanty dzielił nawet Górny Śląsk na polski i niemiecki, a linią podziału miała być słynna linia Korfantego, biegnąca na wschód od Opola i Raciborza, chociaż w plebiscycie okręgi katowicki, bytomski, zabrski i strzelecki głosowały niemal pół na pół.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za sprostowanie. Nota powstała na podstawie wywiadu z prezesem Fundacji Odbudowy Demokracji gdzie prezes cytował że: "Korfanty uważał Śląsk za całość. Podział na Górny i Dolny Śląsk uznawał za sztuczny" oraz "robił wszystko by cały Śląsk, a nie tylko Górny, należał do Polski". Stąd wziął się ten "orędownik jedności Śląska". Niestety nie jestem znawcą życiorysu i szczegółowych poglądów Korfantego by móc to zweryfikować.

    http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3545391,we-wroclawiu-stanie-pomnik-wojciecha-korfantego,id,t.html"
    http://www.wroclaw.pl/pomnik-korfantego-we-wroclawiu

    OdpowiedzUsuń